Wybór najlepszego kredytu – na co zwracać uwagę?

Wybór najlepszego kredytu – na co zwracać uwagę?

Bez względu na to, czy planujemy kredyt hipoteczny, czy też zwykły kredyt konsumpcyjny, ta decyzja powinna być podjęta w sposób bardzo szczegółowy, po dokładnym zbadaniu wszelkich zapisów umowy i przeanalizowaniu zalet i wad tej konkretnej oferty kredytowej. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kredyt?

Koszty kredytu

Koszty kredytowe to w ostatnich miesiącach temat niezwykle gorący, który rozpala zarówno opinię publiczną, jak również wszystkich kredytobiorców. Koszty kredytu to tak naprawdę zadziwiająco spora część wszystkich kosztów, które musimy ponieść, by kredyt spłacić. Wiele osób wychodzi z założenia, że koszt kredytu to jedynie oprocentowanie bazujące na poziomie stóp procentowych. Oczywiście to istotna składowa oprocentowania kredytów, jednak niejedyna. Warto pamiętać również o marży banku, czyli niczym innym jak miesięcznej opłacie za to, że mogliśmy taki kredyt wziąć. Dodatkowymi składowymi oprocentowania mogą być inne prowizje i koszty poboczne, takie jak opłata za uruchomienie kredytu, opłata ubezpieczeniowa czy prowizja za wcześniejszą spłatę. By wybrać kredyt najtańszy, sugerujmy się nie wartością oprocentowania, a rzeczywistą roczną stopą oprocentowania – RRSO, która w syntetyczny sposób powie nam, czy kredyt jest faktycznie tańszy, niż u konkurencji. 

Okres kredytowania

Czy okres kredytowania to istotny element zobowiązania finansowego, które planujemy wziąć? Oczywiście, że tak. Od okresu kredytowania zależy, jak długo będziemy zobowiązani do terminowego spłacania rat. Warto jednak zauważyć, że długi okres kredytowania oferowany przez bank może stanowić dodatkową zaletę. Dlaczego? Jeśli chcemy wziąć kredyt na rok i bank odmówił nam go ze względu na niską zdolność kredytową, wydłużenie okresu kredytowania do przykładowych dwóch lat pozwoli nam na zmniejszenie o mniej więcej połowę miesięcznych kosztów, a zatem zmniejszenie poprzeczki dla naszej zdolności. Ma to szczególne znaczenie w przypadku większych kredytów, gdzie długi okres kredytowania pozwala nam wnioskować o niedostępną w innych bankach kwotę.

Analiza kredytowa banku

Każdy bank dokonuje decyzji kredytowej na podstawie zaawansowanej analizy, wykorzystującej szereg wskaźników i zmiennych, opisujących naszą sytuację finansową. Każdy bank jednak korzysta z innego zestawu wskaźników i wytycza nieco inny próg, poniżej którego klient oceniany jest jako niewiarygodny. Dlatego też warto na podstawie opinii specjalistów zweryfikować, który z banków podchodzi możliwie jak najbardziej liberalnie do kwestii udzielenia kredytu. Jest to szczególnie istotne w przypadku kredytów hipotecznych, o które jak wiadomo, z roku na rok coraz trudniej. 

Dodaj komentarz