Leasing finansowy – na czym polega?

Dlaczego warto inwestować w reklamę w sieci?

Pojęcie leasingu finansowego może dla zdecydowanej większości z nas brzmieć nieco enigmatycznie. Warto byłoby jednak dowiedzieć się czegoś na jego temat, bo istnieje pewne prawdopodobieństwo tego, że w przyszłości będziemy chcieli z takiego leasingu skorzystać. 

Czym jest właściwie leasing finansowy?

Jak już zaznaczono na wstępie, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest właściwie leasing finansowy. Tymczasem, to nic innego jak przekazanie określonego przedmiotu osobie, która będzie z niego korzystać, w zamian za spłacanie rat leasingowych. Podmiotem przekazującym przedmiot jest oczywiście firma leasingowa, a raty spłacane są w comiesięcznych ratach. Co ważne, umowa leasingu finansowego musi zostać zawarta na okres przynajmniej sześciu miesięcy. Warto również mieć świadomość tego, że leasing finansowy umożliwia zaleczenie danego przedmiotu do tak zwanej ewidencji środków trwałych. Nie można już o tym mówić w przypadku leasingu operacyjnego. Jeżeli chodzi zaś o kwestię amortyzacji w leasingu finansowym, leży ona wyłącznie po stronie korzystającego. 

Jakie są największe zalety leasingu finansowego?

Nie sposób zaprzeczyć temu, że leasing finansowy posiada całkiem sporo różnego rodzaju zalet. Przede wszystkim, w przepisach prawnych nie zawarto jakiegoś ograniczenia na temat minimalnego czasu trwania umowy. Na uwagę zasługuje także to, iż osoby korzystające z leasingu o którym mowa, mogą zastosować tak zwaną indywidualną stawkę amortyzacji. Nie sposób ukryć, że jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Do zalet leasingu finansowego należy również to, że pozwala on na zastosowanie stawki podatku VAT innej od 23 procent. 

Co jeszcze warto mieć na uwadze?

Każdy korzystający z leasingu finansowego, musi mieć świadomość tego, że rata leasingowa jest co do zasady podzielona na dwie części. Pierwsza z nich nosi miano kapitałowej, natomiast druga odsetkowej. Część kapitałową określa się inaczej jako spłatę wartości początkowej przedmiotu, który jest brany w leasing. Jeżeli chodzi zaś o część odsetkową raty, jest ona po prostu kosztem uzyskania przychodu leasingobiorcy. Ze względu na to, że leasing finansowy w znaczącym stopniu różni się od leasingu operacyjnego, każdy z przedsiębiorców musi dobrze zastanowić się nad tym, która z tych opcji będzie dla niego lepsza. Nie da się tego jednoznacznie określić, bo każdy z nas może mieć nieco inne oczekiwania. Jeżeli zależy nam na znalezieniu najbardziej optymalnego rozwiązania, zawsze możemy skorzystać z usług doświadczonego doradcy finansowego. Konsultacja ze specjalistą pozwoli nam na dobranie takiej opcji, która przyniesie nam największe korzyści. 

 

Dodaj komentarz